Anadolum Türkiyem

Antalya Muratpaşa Camii

Antalya Muratpaşa Camii
2.039 Kez Görüntülendi
10 Kasım 2018 - 23:13

Antalya Muratpaşa Camii Antalya’nın en eski camiilerinden biridir. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Karaman Beylerbeyi Murad Paşa tarafından 1570-71 yıllarında yapılan camii kale dışında bulunmaktadır. Camide bir imaret bir de Bekir Efendi tarafından yaptırılan medrese vardır. Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesine baktığımızda burada bir de han olduğundan bahsedilir.

Cami 1960 yılında tam anlamıyla iyi bir tamirattan geçmiştir. Ancak imaret, han ve medrese malisef zamanımıza kalamamıştır.

19 metreye 18 metre ebadında kesme taşlarla inşaa edilen caminin bahçesinde hala asırlık çınar ağaçları bulunmaktadır.

Önde bulunan üç birimli son cemaat yeri cephede iki renk­li taşla örülü sivri kemerli açıklıklara sa­hiptir. Kemerler biri mukarnaslı, diğer üçü akantus yapraklı devşirme başlıkları olan sütunlara oturtulmuştur. Birimlerin üzeri pandantiflerle geçişi sağlanan kubbelerle örtülüdür. Mihrap ekseninde yer alan ve silmelerle oluşturulmuş dikdörtgen bir çer­çeveyle sınırlanan kapı basık kemerli açık­lığa sahiptir. Üstte mevcut sülüs hatlı, alt mısralı kitabe üç satır halinde düzenlen­miş olup inşa tarihini vermektedir. Kapı­nın iki yanında sivri kemerli alınlıklı, dik­dörtgen açıklıklı birer pencere ile küçük mihrap nişleri yer almıştır. Mihrap nişle­rinden soldaki mukarnaslı, sağdaki süslemesizdir.

Cami harimi iki sıra pencereyle aydın­lanmaktadır. Altta sivri kemerli alınlıklı ve dikdörtgen açıklıklı ikişer pencere, üstte sivri kemerli iki pencere ile bunların orta­sında birer yuvarlak pencere bulunmak­tadır. Harimin üzeri dıştan sekizgen kas-naklı ve kurşun kaplı kubbeyle örtülü olup kubbeye geçiş tromplarla sağlanmış, harim kuzeyde derin ve yüksek tutulmuş bü­yük bir sivri kemerle biraz genişletilmiştir. Burada yer alan ahşap mahfil önde dört ahşap üzerindeki kemerlere oturmakta­dır.

Mermer mihrap ve minber oldukça sa­dedir. Mihrap zikzaklı bir bordürle çevre­lenmiştir. Yarım daire şeklindeki nişin kö­şelerinde yer alan sütunçeler mukarnaslı başlıklara sahiptir. Minberin korkuluk lev­haları ve yan aynaları düz ve süslemesizdir. Kapısı üzerinde mukarnaslı bir taç var­dır. Önde iki zarif sütuna, arkada duvar­daki konsollara oturan köşk kısmı iki renkli taştan sivri kemerli açıklıklı ve sivri kubbemsi külahla örtülüdür.

Yapıda son cemaat yerindeki kubbe ve pandantifler, harimde kubbenin içi, tromp­lar, pandantifler ve üst sıra pencere çev­releri girift bitkisel kompozisyonlu kalem işleriyle süslüdür. Ayrıca duvarların üst hi­zasında mekânı dolanan bir kitabe kuşa­ğı bulunmaktadır. Kalem işlerinin son yıl­larda yapılan tamirlerde yenilendiği anlaşılmaktadır. Harimde doğu, batı ve güney yönünde yer alan pencerelerin alınlıkları çini kaplıdır. Sır altı tekniğinde imal edilen bu çini alınlıklarda oranlar bozuk olup üç farklı kompozisyon ikişer defa tekrar edil­miştir. Alınlıklardan dört tanesi yazılı ve bitkisel süslemeli, diğer ikisi yazısız olup tamamen bitkisel süslemelidir. Mihrap du­varında beyaz zemin üzerine lacivert harf­lerle yazılı olan alınlıklarda bahar dallı kom­pozisyon görülür. İki yan duvardaki lâcivert zemin üzerine beyaz harflerle yazılı alınlık­larda ise kıvrık dallı bitkisel süsleme var­dır. Yan duvarlardaki diğer iki alınlıkta yazı olmayıp iki farklı zemin üzerine bitki kompozisyonlar uygulanmıştır.

Kuzeybatı köşesinde yer alan minare son cemaat yerinden dikdörtgen açıkl bir kapıyla ulaşılmaktadır. 1913-1914 lında inşa edilen minare kesme taştan lindirik gövdeli, iki şerefeli ve kurşun lâhlıdır. Eski minarenin ise tek şerefeli duğu bilinmektedir.

Antalya Muratpaşa Camii nerede diye soracak olursanız Muratpaşa ilçesi Muratpaşa mahallesi çarşı içinde bulunmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -